Alisa Mahmutović: STRAVIČNE STVARI sam doznala na dan Mahirove sahrane (FOTO)

U Mostaru je sinoć održana tribina Pravdom protiv društva nasilja u organizaciji Centra za kritičko mišljenje i portala Tačno.net, javlja Anadolu Agency (AA).

 

“Tragedija Mahira Rakovca je razotkrila da živimo u društvu nasilja, a bojim se da će naše škole postat inkubatori sociopata, ukoliko se ne dogode reforme u obrazovanju”, je na tribini kazala Alisa Mahmutović, majka tragično preminulog Mahira Rakovca (14), koji je, kako ona tvrdi, samoubistvo počinio zbog vršnjačkog nasilja i zlostavljanja u privatnoj školi na Ilidži.

 

“Pravda za Mahira je pravda za sve one za koje nismo ni znali da ih ima”, kazala je Alisa navodeći kako se tragičnom smrću njenog sina otvorila Pandorina kutija vršnjačkog nasilja.

 

“Ne mogu i neću govoriti, kako je bilo proživljavati to, ali moram reći da sam stravične stvari doznala na dan njegove sahrane”, ustvrdila je Alisa.

 

Bolno se prisjetila razgovora s Mahirovim najboljim prijateljem koji je skinuo veo tajne strahota, koje je, kako kaže, sam proživljavao s njezinim maloljetnim sinom i to među školskim zidovima.

 

“Tukli su ih, vezali za radijatore, ponižavali na razne načine te silovali i duhovno i fizički”, između ostalog je kazala Alisa govoreći o onome što su ona i njen suprug Dubravko Lovrenović doznali nakon Mahirove sahrane. Šokirani onim što ih je zadesilo i onim što su doznali, iznijeli su u javnost što je potreslo ne samo BiH nego i čitavu regiju.

 

Ozbiljnost situacije i bolesti društva, kako je istaknula Alisa, izjasnila se na roditeljskom sastanku u bivšoj Mahirovoj školi, gdje niti jedan roditelj, prema informacijama kojima ona raspolaže, nije niti spomenuo njegovo ime. Gore u svemu tome, ističe ona, jeste to što je pedagog naveo kako su učenici maloljetni i da im se zakonom ne može ništa, dok jejedan od roditelja predložio da oni optuže Dubravka Lovrenovića za silovanje Mahira.

 

U društvu je nestalo, tvrdi ona, suosjećanja i humanosti, jer su zavladali kapitalizam i elitizam, koji je, kako naglašava, njen sin osjetio na veoma surov način. U svoj boli, kako ističe, još im se dodatno otežava na njihovom putu borbe za pravdu, te se njihove izjave počinju tumačiti i zlonamjerno. Tako je, nakon šetnje za Mahira u Sarajevu, sociolog Esad Bajtal dobio prijeteće pismo zbog najave večerašnjeg javnog govora u Mostaru.

 

Njen suprug Dubravko Lovrenović, koji nije zazirao od iznošenja ni sitnih detalja o onome što je doznao o Mahirovim problemima, je poručio kako vjeruje da u ovoj priči neće zakazati pravosudni sistem, jer dokazi, tvrdi on, postoje.

 

“Ja sam historičar i bavim se činjenicama. Jedna od stvari koju moramo riješiti jeste naša historija, jer dok ne riješimo historiju, ne možemo ići naprijed”, utvrdio je Lovrenović.

 

Da djeca rade jedna drugima ono što su radila Mahiru, kako ističe Lovrenović, nepojmljivo je normalnom ljudskom mozgu.

 

Cilj im je, kako su poručili, da zlostavljači odsluže kaznu, ako ne sada, onda kada postanu punoljetni, te da kroz rad fondacije koja je nastala na temelju ovoga slučaja pomognu svima koji su žrtve nasilja i zlostavljanja, ali i onima koji su zlostavljači, jer je i njima pomoć itekako potrebna.

 

(177)

Alisa Mahmutović: STRAVIČNE STVARI sam doznala na dan Mahirove sahrane (FOTO)

| Foto/Video, Slider, Šokantno |
About The Author
-