BURNA RASPRAVA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA: Ivica Puljić odgovorio Ivani Marić –„Hrvati u BiH nikada više ne dozvoliti da jedna stranka, jedan vođa budu…“

Ne stišavaju se reakcije nakon formiranja nove političke stranke u Bosni i Hercegovini.

 

 

 

Kako je ranije izvijestila „Slobodna Bosna“, nezavisni zastupnik u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona i zastupnik u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Ivo Tadić, izabran je na Utemeljiteljskom saboru Hrvatskog demokratskog saveza (HDS) u Žepču za prvog predsjednika te stranke.

 

 

 

Tadić je do kraja prošle godine bio i predsjednik Kantonalnog odbora Hrvatske demokratske zajednice, koju je odlučio napustiti te oformiti novi, kako je istakao, ujedno i prvi politički subjekt sa sjedištem u Žepču. Tadić je naglasio kako su se na osnivanje nove stranke odlučili zbog dešavanja unutar ZDK-a i Općine Žepče.

 

 

 

Naši su ciljevi da napravimo jednu demokratsku stranku, u kojoj ćemo imati mlade ljude koji imaju nove ideje, nove planove i nove ciljeve. Želimo surađivati sa svim hrvatskim opozicionim strankama.

 

 

 

Trenutno smo u vlasti u ZDK-u i želimo utjecati na sve procese, pogotovo unutar naše županije, kazao je Tadić.

 

 

HDS će, najavio je Tadić, imati svog kandidata za načelnika Općine Žepče i listu za Općinsko vijeće Žepča, kao u još, najmanje, dvije općine u ZDK-u. Vjerovatno će to biti općine Usora i Vareš.

 

 

 

HDS će, najavio je, biti “stranka desnog centra” te će se prvenstveno zalagati za hrvatske nacionalne interese.

 

 

Utemeljenju nove stranke u Žepču, pred oko 450 izaslanika i gostiju, prisustvovali su kao gosti i rukovodstva HDZ-a 1990, HNP-a, HSS-a, Viteške stranke te Čapljinske stranke.

 

 

 

Za Tadićevog zamjenika izabran je Zdravko Marošević iz Vareša.

 

 

Osnivanje nove političke stranke izazvalo je burne rasprave na društvenim mrežama.

 

 

 

Za demokratiju nije dobro da je sva moć skoncentrisana u jednoj stranci. U BiH čak tri stranke, svaka u svom nacionalnom rejonu. Sreća je pa su se te stranke počele osipati. Nakon SDA, na red je došla i HDZ tako da će i Hrvati već na narednim izborima imati ozbiljnu alternativu, poručila je politička analitičarka Ivana Marić.

 

 

 

Odgovor je stigao iz Washingtona:

 

 

Hrvati u BiH nužno trebaju prakticirati pluralizam i nikada više ne dozvoliti da jedna stranka, jedan vođa budu ti koji će odlučivati i u njihovo ime, poručio je dugogodišnji dopisnik Al Jazeere iz Washingtona Ivica Puljić

 

 

 

No, tu nije bio kraj. Ponovno se oglasila Ivana Marić.

 

 

Bilo je pluralizma dok nije došao Komšić, kojeg je Čović brutalno iskoristio kao najjači argument za izbornu kampanju i homogeniziranje hrvatskog biračkog tijela. A Komšiću je samo bilo bitno da ostane u fotelji, zaključila je Marić.

 

(SB)

(354)

BURNA RASPRAVA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA: Ivica Puljić odgovorio Ivani Marić –„Hrvati u BiH nikada više ne dozvoliti da jedna stranka, jedan vođa budu…“

| Bosna i Hercegovina, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-