Internacionalnu osnovnu školu baš briga za Mahira Rakovca

Internacionalna osnovna škola u Sarajevu za koju se veže istraga o vršnjakom nasilju a u vezi samoubistva 14-godišnjeg dječaka Mahira Rakovca, čini se, nema nikakvog interesa da se rasvijetli slučaj, koji je prema tvrdnji dječakovih roditelja, pored verbalnog, uključivao i s**sualno zlostavljanje i kulminirao samoubistvom ovog mladića.

Prema izvorima Novog.ba bliskim Tužilaštvu Kantona Sarajevo, sabrano je obilje dokaza koji će pokazati kakvi stravični događaji su se, bez ikakvih sankcija za počinioce odvijali u ovoj ustanovi.

Ovaj slučaj 100% odbijamo. To se nije desilo. Ovdje nema prostora ni za verbalno, ni za fizičko nasilje.
Ne trebamo špekulisati. Gdje ima insana, ima i problema.“, izjavio je, unatoč svemu, Mehmet Karsli iz odjela za odnose s javnošću sistema školskih institucija Bosna Sema.

“Mahirov slučaj više nije u centru pažnje. Društvo zaboravlja na to. Mi želimo da vas informišemo o našem sistemu obrazovanja.”, izjavio je direktor Međunarodne srednje škole, Ali Oğe.

Zanimljivo je da su ove izjave u kontraditornosti sa svjedočantvom učenika Internacinalne osnovne škole Ahmedom Mahmudom, Egipćaninom koji je na Facebook grupi “Pravda za Mahira” također posvjedočio o strašnim oblicima vršnjačkog nasilja, kao i svjedočanstvom najboljeg druga Mahira Rakovca koji je, kako saznajemo, također bio žrtva silovanja.

Direktore – za razliku od Vas, društvo ne zaboravlja. Ne zaboravlja, jer svaki put kad svaki član tog društva pogleda u svoje dijete – vidi Mahira. I riješeno je to društvo da se Mahir nikada nikome ne ponovi. Saznajemo da ste slijepi i nijemi, još dok su Mahir i njegov drug bili Vaši učenici, to nam je jasno. Da ste neuki – pokazali ste nam i obavijestima za medije bez pečata i imena. Evo sad znamo i da ste zaboravni. Dobro je znati kakav kvalitet nam educira djecu. Kad smo kod edukacije i sistema obrazovanja… O vašem sistemu bruji veći broj svjetskih medija odavno već, a čuje se pokoji glas i iz američkog FBI-a i evropskog Interpola. Vaš sistem obrazovanja približili su nam i bivši ministar i bivša nastavnica. I – iako nam u početku nije bilo jasno zašto branite cijeli Bosna Sema sistem, kada su se zlostavljanja i od nastavnika i od učenika dešavala samo u Međunarodnoj školi Ilidža, sada nam je jasno. Vi ste sistem. Tačnije pokret. Vašu sistematičnost i uticaj na naše društvo ostavljamo većim silama da istražuju. Njihova je nadležnost. Mi tražimo sankcije za odgovorne za zlostavljanje dvoje djece i smrt jednoga.“, objavljeno je danas na ovoj Facebook grupi.

Tužilaštvo KS, kako prenose mediji intenzivno radi na ovom slučaju. Kako je rekla glavna tužiteljica Kantonalnog tužilaštva KS Dalida Burzić, tužiteljica je izašla na uviđaj 14. decembra kada samoubistvo dogodilo i naredila je obdukciju (toliko o spekulacijama opskurnih portala da se ona nije dogodila), a prijavu, koju su podnijeli majka Alisa Mahmutović i očuh Dubravko Lovrenović, zaprimili su 5. januara.

Na početku sam javno rekla da ćemo vrlo ozbiljno izvršiti provjeru strašnih navoda i da ćemo ići do kraja. Dvije tužiteljice rade na ovom predmetu u saradnji s MUP-om KS. Ispitano je 90 svjedoka, naređeno osam vještačenja i napravljeno 50 službenih zabilješki i izvještaja te su poslani zahtjevi FUP-u i MUP-u KS. Samo prema nadležnim institucijama podneseno je 80 zahtjeva“, kazala je Burzić na konferenciji za novinare.

(28)

Internacionalnu osnovnu školu baš briga za Mahira Rakovca

| Bosna i Hercegovina, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-