PROFESOR ŽARKO KORAĆ: “Crna Gora postala parče Irana u Evropi, formiranje vlade sa njenom zakletvom u manastiru, podsjeća na srednji vijek”

Zato, prema njegovim riječima, ne čudi da se crkva, koja uzgred ima sjedište izvan Crne Gore, pojavljuje kao institucija od najvećeg značaja za većinu građana Crne Gore.

 

 

Nedavno sprovedeno istraživanje agencije Damar u Crnoj Gori pokazalo je da građani najviše vjeruju crkvi, dok najmanje povjerenja uživaju političke partije.

 

 

Veliko nepovjerenje građana u partije ne čudi, jer smo godinama unazad navikli da političari govore jedno a rade drugo, zabrinjava porast povjerenja u vjerske zajednice što udara u same temelje države kao građanske i sekularne

 

 

 

 

Za profesora i sociologa Žarka Koraća ovakav rezultat istraživanja nije ništa novo, jer kako kaže, naša društva u regionu u takvim istraživanjima skoro po pravilu pokazuju da građani najviše vjeruju crkvi i vojsci.

 

 

“Da bi razumjeli taj rezultat, važno je znati da u zapadnim društvima kao odgovor na to pitanje pojavljuje se porodica na prvom mestu, zatim bliski prijatelji, pa često ljudi sa kojima radite”, kaže Korać i dodaje da je velika je razlika u tome kome najviše poklanjate povjerenje između našeg regiona i ostatka Evrope.

 

 

Kako kaže, neki sociolozi to tumače historijskim okolonostima, kasnim stvaranjem moderne države i vjekovnim oslanjanjem na sile izvan društva koje bi trebale da te štite.

 

 

Ali, Korać tvrdi, da je to i posljedica izrazito autoritarne svijesti koja u pokornosti institucijama vidi poželjan način života.

 

 

“Crna Gora je ušla svojim litijaškim pokretom u gotovo teokratsku fazu, i premda ima formalno sve institucije moderne države, formiranje vlade sa njenom zakletvom u manastiru, podsjeća na srednji vijek. To je jedinstven primjer u Evropi”, kaže Korać.

 

 

Zato, prema njegovim riječima, ne čudi da se crkva, koja uzgred ima sjedište izvan Crne Gore, pojavljuje kao institucija od najvećeg značaja za većinu građana Crne Gore.

 

 

“Ona je danas u Crnoj Gori potpuno svetovna institucija, direktni učesnik političkog života, što Crnu Goru predstavlja kao parče Irana na tlu Evrope”, zaključuje Korać.

 

 

(Antena M)

(54)

PROFESOR ŽARKO KORAĆ: “Crna Gora postala parče Irana u Evropi, formiranje vlade sa njenom zakletvom u manastiru, podsjeća na srednji vijek”

| Foto/Video, Slider, Šokantno, Vijesti |
About The Author
-